Увага! З 15 травня 2018 року інформація на сайті не оновлюється!
Для пошуку і перегляду актуальної інформації перейдіть на нову версію сайту: http://bioweb.lnu.edu.ua/

ДЕВ'ЯТА МІЖНАРОДНА ТЕРІОЛОГІЧНА ШКОЛА-СЕМІНАР
"МЕТОДИКИ ОБЛІКУ ТЕРІОФАУНИ"

Дев'ята щорічна Міжнародна школа-семінар, одним із співорганізаторів якої виступив Львівський національний університет імені Iвана Франка, проходила протягом одного робочого тижня з 7 до 12 жовтня на території Природного заповідника "Розточчя" поблизу смт. Iвано-Франкове Яворівського р-ну на Львівщині. У роботі Школи прийняли участь фахівці-зоологи, аспіранти та студенти з різних академіч них, природоохоронних та навчальних установ України та Польщі: Львівського національного університету iм. Івана Франка, Українського державного лісотехнічного університету, Iнституту зоології НАН України, Київського, Харківського, Донецького, Таврійського та Одеського національного університету, Інституту екології Карпат та Інституту агробіології та агроекології УААН, Львівського державного природознавчого музею НАН України, Інституту досліджень ссавців ПАН (Біловежа) та Інституту систематики i еволюції звірів (Краків), ПЗ "Розточчя", Поліського, Канівського, Дніпровсько-Орільського та Луганського природних заповідників, Асканія-Нова та Чорноморського біосферних заповідників, Карпатського та Яворівського національного парку, Чорнобильського наукового центру міжнародних досліджень, Таврійської агротехнічної академії, Національного аграрного університету, Ніжинського, Кам'янець-Подільського, Луганського та Херсонського медуніверситетів, Міжнародного Соломонового університетів, Державного лісогосподарського об'єднання "Львівліс" та Львівської облради УТМР, Донецького еколого-натуралістичного центру та Дружини охорони природи ХНУ. Школа зібрала рекордну для таких семінарів кількість учасників, загалом 110 теріологів. У роботі школи також взяли участь співробітники ПЗ "Розточчя". Учасники семінару були розміщені на базі УкрДЛТУ, що розміщена у мішаному лісі на березі ріки Верещиця та мальовничого Янівського ставу; засідання проводились у конференц-залі, польові навчання та екскурсії - у прилеглих до садиби заповідника лісових масивах.

Головна тема дев'ятої Школи: "Методики обліку теріофауни". В рамках роботи Школи проводилось такі акції: "Польовий практикум з обліків живоловками дрібних ссавц1в", "Демонстрація техніки обліку спелеобіонтних кажанів", "Семінар з техніки фото та відеозйомки", "Кругл1 столи групи HELP (охорона великих хижаків), групи АВС (щодо стабілізації української' термінології та номенклатури й узгодження списку українських назв ссавців.) та робочоi групи GLIRES", "Конкурс студентських наукових праць з теріології та конкурсні змагання учнів місцевих середніх шкіл" та представлення тем поточних дисертаційних досліджень теріологів. Згідно з програмою Школи, кожний день її роботи був присвячений окремій тeмi, узгодженій з центральною темою Школи. Впродовж 5 днів роботи проведено 5 тематичних ceciй.

Робота Школи почалась з привітань почесних гостей та членів Ради теріологічної школи-семінару. Далі було традиційне знайомство з роботою ПЗ "Розточчя", науковими досягненнями теріологів Львівщини. Учасники школи вшанували хвилиною мовчання видатного українського зоолога, теріолога і натураліста професора Костя Адріановича Татаринова.

  1. Учасники Школи отримали вітання від директора Природного заповідника "Розточчя" (О.Данчука), завідувача кафедри зоології ЛНУ iм. I.Франка (проф. Й.Царика), головного мисливствознавця ДЛГО "Львівліс" (В.Бурмаса), голови Львівської облради УТМР (Р.Угляра), працівників кафедри лісівництва УкрДЛТУ (І.Делегана), доцента кафедри зоології ХНУ (В.Токарського) та представників наукових відділів ycix представлених на Школі заповідників України. Голова оргкомітету 9 Міжнародної теріолопчної школи-семінару та віцепрезидент Українського теріологічного товариства Ігор Загороднюк зробив змістовну i цікаву доповідь з історії Tepioлогічної школи. В рамках вже традиційного заходу, передбаченого програмою Школи, інформаційного ярмарку; відбулось представлення двох нових теріологічних видань - Польового визначника дрібних ссавців України (І.Загороднюк) та 6-го випуску теріологічного бюлетеня "Novitates Theriologicae" під назвою "Міграційний статус кажанів в Україні". Завершилося відкриття школи переглядом слайдів із мальовничих куточків Чорноморського біосферного та Луганського природних заповідників.
  2. Першою сесiєю стало обговорення теми "Методики облiкiв дрiбних ссавців", відкриттям якої стала доповідь відомого теріолога минулого i сучасності Надії Андріївни Полушиної "Про єдину методику обліків мікромаммалія". Учасники школи-семінару затвердили обговорені на попередніх Школах пропозиції щодо мінімальних схем обліку різних облікових груп дрібних ссавців. Визначити основні напрямки подальшо роботи ініціативної групи "Gri1еs" (доcлiджeння мікротеріофауни). Друга половина дня була присвячена методикам досліджень кажанів. Найбільшу зацікавленість слухачі виявили до доповідей польських колег Томаша Постави (Iнститут систематики i еволюції звірів, Краків) та Iренеуша Ручинського (Iнститут досліджень ссавців ПАН, Біловежа). Завершилася сесія екскурсією до Страдецької печери та комплексу гротів, де проводилася демонстрація техніки обліку спелеобіонтних видів кажанів.
  3. Друга сесія була присвячена методикам обліків мисливської теріофауни. В дискусіях i обговореннях з великою зацікавленістю прийняли участь, як науковці теріологи, так i працівники лісової охорони ПЗ "Розточчя" та Яворівського НПП. Учасники семінару мали нагоду послухати доповідь про зміни в зооценозах зони відчуження Чорнобильської АЕС (Д.Вишневський). Закінчився день вечірньою екскурсією до змішаної борсучої колонії та нір лисиць в Ставчанському лісництві заповідника "Розточчя".
  4. Четвертий день школи-семінару був присвячений польовому практикуму з обліків мисливської теріофауни та екскурсіям по території Українського Розточчя; учасники відвідали військове мисливсько-рибальське господарство "Майдан", мисливські угіддя прилеглі до Яворівського військового полігону та побували на території Яворівського національного парку, в межах Крехівського монастиря. Учасники відвідали печерний комплекс та ознайомилися з типовими біотопами Українського Розточчя. Завершенням екскурсії було урочисте відвідання межі Головного європейського вододілу.
  5. П'ята i підсумкова частина Школи-семінару була присвячена конкурсним змаганням учнів lвaно-франкiвської та Новояворівської середніх шкіл. Школярі сумлiнно пiдготувалися до цього конкурсу i представили на розгляд конкурсній комісії досить велику кількість цікавих i змістовних рефератів на теріологічну тематику. Найкращі з рефератів були представлені у вигляді доповідей. Переможцями конкурсу стали Карпа У. (Hовояворівська СШ №3) та Стрямець С. (Iвано-Франківська СШ). Переможці та уci учасники конкурсу були нагороджені цінними та пам'ятними призами. Наступним стартував конкурс студентських та аспірантських наукових праць. На конкурс представлено 14 курсових та дипломних проектів з Львівського та Харківського національного університету, Ніжинського, Кам'янець-Подільського, Луганського та Херсонського педуніверситетів, Міжнародного Соломонового університету. Переможцями серед дипломних робіт стали Молодовець Галина (ЛНУ ім. І.Франка), Сафронова Ліна та Фоменко Тетяна (Харківський НУ), серед курсових робіт Pyciн М. (Херсонський педуніверситет). Переможці були нагороджені грамотами Ради Українcькoro теріологічного товариства НАН України та цінними подарунками від Ректорату Національного аграрного університету.

Щовечора у теріологічному клубі проводились презентації різноманітних доробок та ініціатив: нових теріологічних видань, дослідницьких проектів, огляд теріологічних публікацій у Віснику зоології та добірок регіональних теріологічних публікацій.

Наступну ювілейну 10 Міжнародну теріологічну школу-семінар згідно пропозиції кримських колег (А.Дулицького) заплановано провести у Криму i присвятити темі "Острівна ізоляція та геоінформаційні технології".